piątek, 31 lipca 2015

Jutro nadejdzie na przekór...
Jest we mnie oczekiwanie. I zawsze w tym czasie jakiś nieokreślony niepokój, napięcie, dziwna nostalgia. Jutro nadejdzie na przekór, po raz 71-szy od 1944 roku. Znowu wstanie w tym mieście nad Wisłą pierwszy dzień sierpnia.
Stojąc na balkonie i patrząc w dal podziwiam siłę i wolę życia tych, którzy przeżyli i tych, którzy tu przyjechali z daleka, aby odbudować zgliszcza. Od siedemdziesięciu lat rosną tu nowe domy, dzielnice i nowe pokolenia. Przede mną cała nowa Warszawa.A ja znowu ostrożnie stawiam kroki na śródmiejskich, mokotowskich, staromiejskich, żoliborskich ulicach. Ostrożnie, żeby nie rozdeptać wspomnień. Uważnie przyglądam się ocalałym budynkom, tym nielicznym prezentującym jeszcze ślady po pociskach. Jutro w naszych sercach znowu wybuchnie Powstanie Warszawskie, choć pozostaje tylko jedność miejsca, a czas już inny. Czy można odczuwać ból niezadanych ran i czuć swąd spalenizny, gryzący dym i strach, choć nigdy się tego nie doświadczyło? Czasem wystarczy popatrzeć w słońce i poczuć, że wciąż tu zachodzi, tak samo jak wtedy.  Jutro poświęcam tym Wszystkim, którzy TU byli wtedy.
A już dziś Msza Święta i Apel Poległych na Palcu Krasińskich. W TVP1 o 20.20 film „Powstanie Warszawskie”, ten złożony z kronik powstańczych, udźwiękowionych i pokolorowanych. Unikalna szansa, aby spojrzeć Im w oczy. A potem drugi „ Miasto ruin”, kilka minut lotu samolotu nad Warszawą, POTEM...A może i Ty, mój drogi Gości, jutro o Nich pomyślisz, może się pomodlisz, może wywiesisz biało-czerwoną flagę, a może zapalisz w oknie świeczkę? Może jutro, 1 sierpnia, zatrzymasz się w biegu o godzinie 17-tej ... na chwilę... gdziekolwiek będziesz...

Dziękuję.
Hanka i Zygmunt Sokołowscy - moi dziadkowi
zanim jeszcze nadszedł sierpień 1944 ... ostatni w Ich życiu.Zapraszam też do lektury:
.W Warszawie Powstanie będzie...
.Dwa światy, jedno słońce.
.Sierpniowe zaduszki.
.

29 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Mało takich jak Ty :( Za mało. Ale może dzięki Tobie będzie ich więcej? :)

   Usuń
  2. Rosną nowe pokolenia warszawiaków, którzy dziś nosili na ubrankach nalepki z wizerunkiem powstańca i podpisem "Dumni z Bohaterów" :)

   Usuń
 2. Pomyślę o nich....
  Wzruszasz jak zawsze :*

  OdpowiedzUsuń
 3. ja Ty mocno kochasz to swoje miasto!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio przeczytałam, że istnieje coś jakby "etnogenologia", jakby w genach przodkowie przekazywali nam również przywiązanie do miejsc. Ja mam chyba te geny bardzo silne, bo autentycznie czuję niesamowitą więź z tym miastem.

   A na drugim miejscu ... Kraków :)

   Usuń

 4. Czy można odczuwać ból niezadanych ran i czuć swąd spalenizny, gryzący dym i strach, choć nigdy się tego nie doświadczyło?
  Myślę, że tak: można to odczuć, mamy tę nic porozumienia z przodkami,

  I musimy o tym pamiętać, musimy przypominać....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypominam, do znudzenia ... Pamiętajmy :)

   Usuń


  2. udanego wypoczynku, bo chyba wyruszasz na letni wjazd? :))))))))))))))

   Usuń
  3. Wyruszam 2 sierpnia :)
   Dziękuję Alis :)))

   Usuń
 5. Beatko, tak pięknie potrafisz pisać o Nich...
  Jesteś prawdziwą patriotką :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziś patriotyzm nie jest tak wymagający, jak kiedyś. Wystarczy pamiętać o przeszłości, być z niej dumnym i gotowym , w razie czego :)

   Usuń
  2. No właśnie - zastanawiam się, czy dzisiaj znaleźliby się tacy jak Oni...Oby już nigdy nie trzeba było tego sprawdzać.
   Dziękuję Ci za ten tekst.

   Usuń
 6. Zapalę, piękne zdjęcia.

  ściskam Beatko :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogień dla Powstańców na Zielonej Wyspie, to będzie piękne światełko do nieba...
   Dziękuję Małgosiu :*

   Usuń
 7. A ja pomyślałam, że dzisiaj muszę tu przyjść do Ciebie .... i jestem ..
  Też o Nich myslę, też siedzę z nosem w telewizorze i łapię wszystkie relacje ... przejść ulicami Warszawy nie mogę bo daleko mieszkam od Stolicy ale sercem być zwłaszcza z tymi, którzy tam wtedy byli to jak najbardziej ... zE WZRUSZENIEM PATRZĘ na twarze powstańców ... czy za rok jeszcze będą z nami ...To szczególny czas dla mnie "kresowianki" też. Z mojej rodziny tylko jeden kuzyn tam, w Powstaniu został ... wszedł do kanału i nigdy nie wyszedł ...
  Chwała tym, którzy wchodząc nie wiedzieli czy wyjdą !
  chwała tym, którzy wchodzili, choć wiedzieli że nie wyjdą !
  chwała tym, którzy robiąc rzeczy zwykłe robili rzeczy wielkie
  PAMIĘTAM, ZAWSZE BĘDĘ PAMIĘTAŁA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To byli ludzie Wielkiego Serca, w którym miłość do Ojczyzny była najważniejsza. O takich sercach musimy pamiętać.
   Dziękuję Malino, że jesteś w ważnych chwilach :)

   Usuń
 8. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 9. napisałam, ale mi się nie spodobało no, bo się wzburzyłam za bardzo :)))
  ja zawsze pamiętam i wyję razem z syrenami o 17-tej. uważam, że nie wolno nam zapominać i należy mówić o ludziach, którzy wtedy zginęli. dobrze, że jest coraz więcej filmów o powstaniu. szkoda tylko, że z czasem więcej się dyskutuje o tym, czy powstanie było faktycznie potrzebne. czy bardziej pomogło, czy też zaszkodziło. czyżby to wolność, którą odzyskaliśmy jakieś naście lat temu uderzyła nam do głowy? kiedyś liczyła się walka o wolność i potrafiliśmy walczyć. a teraz jest pół na pół. jedni pamiętają, że to było powstanie o wolność nie tylko stolicy, ale i kraju, a drudzy wolą gderać, że to było wykrwawianie się miasta i takie tam :(
  cieszę się, że Ty cały czas nam przypominasz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Polly :) A dyskusje nieuniknione, choć według mnie nie przynoszą większego pożytku.
   Ściskam serdecznie.

   Usuń
 10. Przepiękne zdjęcie Twoich Dziadków. Myślę, że właśnie najbardziej poruszające jest to, że ktoś chciał zniszczyć piękne uczucia i pięknych ludzi (takich jak na zdjęciu). Wojna to taka "pasja niszczenia" wywołana chyba głównie szaleńczą i oślepiającą zazdrością, że ktoś inny ma w sobie piękno, miłość, wielkie wartości... Tylko, że tego nie da się całkiem zniszczyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tesiu, dziękuję :) Myślę, że za wojną stoją w ogóle najgorsze ludzkie emocje i najniższe pobudki. Żal. że są to również zimne kalkulacje i polityka :(

   A miłość, cóż... jeśli to droga do pojawienia się następnych pokoleń, to pokonuje wszytko, nawet śmierć... czego też jestem dowodem :)

   Usuń
 11. W Warszawie byłam może trzy razy, nie jest mi miastem bliskim. Ale powstanie co roku przeżywam tak samo mocno. Dwa lata temu mój mini urpopik w Stolicy zaczęłam od Muzeum Powstania Warszawskiego.Tam widziałamteż Miasto ruin, w 3D. Wyszłam wzruszona, oszołomiona. Gdziekolwiek byłam potem przez dwa kolejne dni w mieście, parzyłam przez pryzmat powstania.Nie pasjonuję się szczególnie, nie czytam książek, nie szukam filmów.Po prostu nie mogę, wiem że będę płakała. Tak jak wtedy, gdy patrzyłam w telewizji na mieszkańców miasta gdy wzruszeni śpiewali piosenki z powstania. Piękną macie historię Beatko, i pięknych dziadkó miałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, ciesze się, że zobaczyłaś Muzeum. Jest niezwykłe. A historia Powstania - mam taką nadzieję - nie jest tylko warszawska, ale po prostu polska. Powstańcy wystąpili bowiem w obronie Stolicy Rzeczpospolitej, a nie miasta.
   A śpiewanie piosenek na Placu Piłsudskiego jest wzruszające, bardzo ...

   Usuń

Z powodu nieproszonych gości włączyłam moderowanie. Przepraszam, że komentarz będzie trochę czekał na publikację. I miłego dnia Ci życzę :)